Zdrowe zęby. Kilka porad - Dentysta

dobry dentysta cieszyn

Kanały te mogą oddawać kanały boczne

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis

Dodane: 27-12-2018 18:51
Zdrowe zęby. Kilka porad - Dentysta dobry dentysta cieszyn
dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Jaką pastę do zębów wybrać?


Już dzieciom w przedszkolu wpaja się nawyk mycia zębów. Jednak potrzebna jest do tego szczoteczka oraz odpowiednia pasta, która pomoże nam w zachowaniu zdrowej jamy ustnej. Dobór odpowiedniej pasty do zębów ma bardzo istotny wpływ na ich zdrowie. Dzieci powinny używać specjalnie przeznaczonych dla nich past, które są delikatniejsze dla młodego szkliwa. Natomiast dorośli mają już znacznie szerszy wybór, gdyż istnieje wiele rodzai past do zębów. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z zaufanym stomatologiem, aby pomógł dobrać pastę pasującą do naszych zębów oraz oczekiwań. Niektórym zależy na pastach wybielających, innym na takich, które pomogą w nadwrażliwości zębów lub nadmiernym krwawieniu dziąseł. Dzięki radzie dentysty będziemy w stanie dobrać odpowiednią pastę do swoich potrzeb.


Czym jest próchnica?


Próchnica – coraz częstsza przypadłość ludzi, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, jest zmorą wielu stomatologów. Czym jednak naprawdę jest próchnica i w jaki sposób powstaje? Jest to bakteryjna choroba zakaźna atakująca tkanki twarde zęba. Jest powodowana działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej podczas metabolizmu cukrów. Innymi słowy im więcej cukrów przyjmujemy tym gorzej dla naszych zębów. Można wyróżnić cztery główne czynniki przyczyniające się do powstawania próchnicy – bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Jednak nawet jeśli wszystkie cztery będą miały miejsce, nie oznacza to wcale, że próchnica się pojawi. Podatność zębów na próchnicę jest cechą indywidualną, wynikającą zarówno z genetyki, jak i z otoczenia, w którym ktoś dorastał.